czwartek, 26 marca 2015

Warszawski Krzyż Powstańczy

Na marcowym spotkaniu GENPOLU dowiedziałam się, że informacje dotyczące odznaczeń nadawanych po 1945 roku można uzyskać w Kancelarii Prezydenta RP.
Znalazłam kiedyś wzmiankę w jakiejś gazecie że Witold de Laurans ps. TYGRYS został  odznaczony w 1982 roku Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Nie dotarłam do żadnego dokumentu który by to potwierdzał, więc napisałam maila z zapytaniem do Kancelarii. Chciałam tez wiedzieć czy można odebrać jeśli nie został odebrany lub otrzymać duplikat.
Napisałam w piątek a w poniedziałek była odpowiedź. Że tak i owszem. Odznaczenie Witold de Laurans otrzymał.  Zgodnie z prawem mogę otrzymać duplikat, za cenę  wykonania czyli za jedyne 35,09 zł brutto.
Zapłaciłam od razu i wczoraj odebrałam z poczty list o zadeklarowanej wartości 36 zł. W środku  był krzyż i faktura.

Mailowo poprosiłam również o  wniosek  lub uzasadnienie. Otrzymałam  mailem wszystko co mieli łącznie z Ustawą.

Dziadek jaki był taki był. To że dla rodziny nie był wzorem męża i ojca to rodzinna tragedia i rozumiem niechęć mojej Matki do jakiejkolwiek chęci rozmowy na jego temat. Ale jedno trzeba mu oddać. Zapisał się pozytywnie w historii Polski. I Choćby tylko dlatego należy mu się pamięć i szacunek. Nie trzeba go kochać i  wielbić ale nie można pozwolić o nim zapomnieć...

Przy okazji pytałam się czy takiego odznaczenia nie otrzymała Babci i jej siostra.. niestety nie. Odznaczenie nie jest już nadawane  (od 1999r) szkoda - bo złożyłabym wniosek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz